čtvrtek 27. listopadu 2008

Důraz na nohy


Módním trendem podzimu-zimy 2008/2009 se staly nápadné punčocháče. Ani já už jsem několikrát neodolala a zavítala do obchodu orientovaného na tento druh doplňků. Výhodu tohoto druhu silonek vidím hned v několika jejich vlastnostech. Jsou sice dražší, nicméně vydrží mnohem déle než obyčejné punčochy, jsou originálnější, teplejší a budou vás víc bavit. Sukně jsem nosila vždycky ráda, teď k tomu mám ale zase o důvod víc.:-)

http://www.puncochy-puncochace.cz/puncochy-puncochace-galerie.php

úterý 25. listopadu 2008

Jiří Kolář: Termiti

Jsou malí a trpěliví, pracují do úpadu, zručně a přesně. Zakopnutí je pro ně neštěstí, zmýlená pohromou. Nejčastěji nekouří a nepijí. Dokáží nemožné, vědí jen to, co mají provést, jejich srdce má pípy, mozek kontovačky; dnes jsme vytočili litr lásky, přijato deset kilo citu, vydáno sedmnáct. Nikdy nezapomínají na stará kolena a pro své děti dovedou učinit vše. Jejich obzor jsou ohnutá záda, jejich dálky telefonní přístroj, příroda dodávky, štěstí peníze, cíl moc, vědí, jak plakat, jaks e smát, žení se pro výhodu; množí se, mají spořádané rodinné štěstí, co doma uvaří, doma snědí, spí na rozkaz, myslí na povel. Trychtýři s kusadly. Ohlodají až na kost živého jako zdechlinu, pro cokoliv a kohokoliv, jsou nejspokojenější, když mají vše orazítkované, černé na bílém.

Nepřipomíná vám to někoho?

pondělí 24. listopadu 2008

Úsměvné okamžiky mého studia

Studium českého jazyka čas od času přináší i úsměvné chvíle a zážitky. Zhruba před 14 dny jsem měla možnost v jedné z pražských knihoven číst poprvé v životě polemiky. Tyto dvě se týkaly rozporů ohledně toho, jak bude v budoucnosti probíhat výuka češtiny na základních a středních školách. Když jsem dočetla poslední odstavec, vyprskla jsem smíchy. Možná, že se vám stane něco podobného, až si jej přečtete také:

"Na úplný závěr bych panu docentovi, takto svému spolužáku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z let 1975-1980, rád poslal vzkaz podobně osobní, jako byly ty, jimiž mne ve svém elaborátu vydatně častoval: 'Pavle, s blížící se padesátkou ztrácíš nervy, soudnost i glanc. Dej si dvojku vavřince a příště radši napiš zase něco o Čapkovi, které jsi vždycky tak hezky uměl. Střednímu školství totiž rozumíš jako koza petrželi.'" Jiří Kostečka Pavlu Janouškovi

úterý 18. listopadu 2008

Ready for fun (?)

Ne každý den jsem spokojená se svým životem. Někdy se daří méně, někdy více. Asi všichni znáte tu písničku: "Jednou jsi dole, jednou nahoře." Tak to chodí. Ne vždy se s tím ale umím smířit. A pak přijde chvíle, kdy se to na mě všechno sesype, a já jsem z toho nešťastná. Nedokážu si vždy říct, že jsou lidé, kteří jsou na tom hůř a že mám být pořád za co vděčná. Rozumově to vím, ale stejně se neubráním zklamání a splínu. I když to můžou být malé problémy ve srovnání s problémy jiných, pořád to problémy jsou. Pořád je to něco, co mě trápí. A někdy jako bych to chtěla dát najevo celému světu a schválně se v tom plácala, aby každý věděl, že je mi zle.

Poslední dobou zjišťuju, jak málo dokážu důvěřovat Bohu. V tom, že vede můj život a že pro mě má lepší plán. Chystá pro mě lepší život, než jaký bych si kdy dokázala zařídit já sama bez Něj. Je to pro mě povzbuzením. Někdy si to ale nejde uvědomit hned. Můžu to vědět, ale nemusím to cítit.

Tak bych chtěla říct, že bych se to znovu chtěla učit. Znovu se učit mu důvěřovat, protože to stále ještě neumím. Chtěla bych využít čas, který mi dává, co nejlépe a tím Jej oslavit. Chci být připravená přijímat od něj chvíle, které mi dal proto, abych se smála a čerpala z nich energii pro situace, které nebudou jednoduché. Smích a radost jsou jedny z nejhezčích darů, které nám Bůh dal. Tak proč se jim vyhýbat???

neděle 16. listopadu 2008

Pro tu, která má nejradši zastávku Krematorium Motol


Sedím nad horkou čokoládou ve Starbucksu, dívám se do jejích hnědých očí a přemýšlím nad tím, proč si za přítele vybrala právě mě. Nikdy bych si netroufla říct, že bude stát o přátelství se mnou. A potom, co máme možnost vzájemně se poznávat, stále víc žasnu nad tím, že ode mě nechce prchnout. Ani když ví, že jím sójové maso, neplavu do hloubek a čas od času se neumím vyjadřovat (přestože studuju češtinu). Žádný vztah na tomto světě není jednoduchý. Pokud se ale rozhodnete ten vztah budovat a víte, že o něj stojíte, pak jste na nejlepší cestě být šťastní a udělat šťastného i toho druhého. To, že se z vás stanou přátele, nemusí nutně znamenat, že najednou budete mít společné zájmy a názory. Je to o touze naslouchat tomu druhému, protože víte, že vás to obohatí. Protože víte, že vás nadchne nadšení toho druhého a budete spokojení, když uvidíte, že je spokojený on.

Málokdo by si s vámi šel sednout dolů, když by věděl, že zůstat nahoře je mnohem bezpečnější. Oceňuju, že je ochotná mluvit se mnou hodiny o tom, co bychom stihly probrat za deset minut, protože ví, že je to pro mě důležité. Je krásné, když hledá neobyčejný diář jen proto, aby vyjádřila, že já jsem pro ni neobyčejná. Pere se s vistama kvůli bobulím a kulmuje si vlasy ve dvanáct v noci. Má trpělivost v situacích, kdy já bych už vraždila, a i když víte, že se chováte jako pytel, řekne vám, že to stejně dobře zvládáte. Mluví s vámi o stovkách knížek, které přečetla, a vy, ať chcete, nebo ne, zkrátka musíte sdílet její nadšení.

Chtěla bych jí umět dát tolik, kolik ona dává mně. Chtěla bych říct, jak moc mi na ní záleží. A potají vždy doufám, že to ucítí z mých slov, činů i mlčení. Těším se na to, co mi přinese budoucnost, protože i díky ní ji vidím růžově...

čtvrtek 13. listopadu 2008

Martin Hilský: Shakespeare a divadlo řečí

Včera jsem měla možnost navštívit poprvé přednášku Klubu přátel českého jazyka na FF UK. A teď se obávám, že laťka byla nastavena tak vysko, že i kdybych šla ještě někdy na nějakou další, nikdy mě nedostane tak moc, jako ta od Prof. PhDr. Martina Hilského.

Když vstoupil do místnosti, málokdo by řekl: "To je on." Netipli byste si, že v tomto dost vysokém muži může dřímat tak hluboký smysl pro poezii a obdiv pro lásku. Po celou dobu své přednášky se usmíval. Velmi často při gestikulaci rozhazoval rukama a krčil obočí. Vždy, když dorecitoval některý ze sonetů Rómea a Julie nebo Antonia a Kleopatry, omluvil se, že není hercem, aby to dovedl lépe, přesto, že jsem viděla málo herců, kteří by to dokázali lépe. Svým výkladem dokázal posluchače naprosto strhnout. Nebál se sám sebe zkritizovat i pochválit. Často všechny v posluchárně rozesmál, i když mám podezření, že to často neměl ani v úmyslu.:-) Takoví lidé jsou důležití proto, abyste znovu uměli přijít na chuť tomu, co studujete, chtěli v tom pokračovat a být ještě lepší.

Z hodinové přednášky mám popsány asi dvě a půl A4, ale co mě zaujalo: dnes často klademe i v divadle důraz na vizualitu. Je to možná i v důsledku množství filmu a určité pasivity a lenosti ze strany diváků a posluchačů. Ale to, na co klade důraz Shakespeare, je právě řeč. V jeho hrách často najdeme scény, ve kterých si naprosto nauvěřitelným způsobem hraje se slovy. Paradoxy, kontrasty, oximoróny. Shakespeare chce, aby si lidé pod jeho slovy dokázali představit vše: lásku, smrt i erotiku. I když se tato slova v textu mnohdy vůbec neobjeví, člověk je vycítí.

Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury na Univerzitě Karlově, patří k předním českým překladatelům Shakespearova díla. Své bravurní, sofistikované konstrukce Hilský vždy opírá o důkladnou znalost jazyka a dobových reálií: jeho překlady jsou tak - při vší pokoře vůči předloze - jiskřivé a moderní. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria.

úterý 11. listopadu 2008

Víkend plný slunce i mraků


Nejdůležitějším úkolem přítele je, aby ti byl nablízku, když se mýlíš. Když máš pravdu, jsou ve tvé blízkosti skoro všichni.

Řešit problémy o samotě je recept na katastrofu.


Znáte ty okamžiky, od kterých hodně očekáváte, ale taky z nich máte obavy? Přátelství je něco, co se dá těžko nabýt, ale velmi rychle ztratit. Je těžké přiznat si, že se mýlíte. Zvlášť, když jste tvrdohlaví a dokážete situace dokonale zlehčovat. A je skvělé vědět, že kolem sebe máte lidi, o kterých víte, že vás mají rádi, záleží jim na vás, a pokud děláte blbosti, mají o vás strach. Někdy je těžké mluvit o tom, co vám není příjemné a co byste nejraději vymazali ze své minulosti. V určitém věku prožijete věci, o kterých víte, že by je vaši rodiče nepřijali. Že by je nepřijal nikdo, koho znáte. A myslíte si, že by je nepochopili ani vaši přátelé. Ale pochopení není na tom to nejdůležitější. To, co by vám měli vaši přátelé v tuto chvíli nabídnout, je přijetí. Přijetí vás jako osoby, kterou milují, přesto, co jste udělali. Odpustit vám, že jste je zranili, protože jste ublížili osobě, kterou mají rádi - sobě. Není to jednoduché ani pro jednu stranu. Zvlášť, když se vaše skutky zdají být neskutečné a nejste schopni je rozumem vysvětlit jak sobě, tak právě jim.

Marti, Maki, Máří...jsem ráda, že jste v mém životě. Vím, že bez vás bych dnes byla někým jiným. Jste pro mě důležité. Naše přátelství je pro mě důležité. Máří, řekla jsi, že pokud budu chtít, můžu zvládnout spoustu věcí. A tak bych si přála, abyste věděly, že mi na vás záleží a chci s vámi budovat přátelství.

pátek 7. listopadu 2008

Jiří Kolář: Mé svědectví

...říkal, že o práci
mluví nejvíc lenoch,
lhář o pravdě,
zrádce o cti,
zbabělec o hrdinství,
podvodník o poezii,
zloděj o poctivosti,
zločinec o lásce,
a kat o životě...

Eviin kaligram

Kaligram je literární útvar typický pro kubofuturismus (spojení futuristického dynamismu a kubistické mnohopohledovosti). Kaligramy nebo-li obrazové básně nám díky svému zobrazení napovídají, o čem báseň bude. Jedním z autorů těchto básní je např. Guillaume Apollinaire.

Já se s nimi mnohem výraznějším způsobem setkala až ve čtvrťáku, přestože nepatří do osnov učiva literatury 4. ročníků. Více se jimi zabývat mě napadlo až ve chvíli, kdy jsem na jedné z třídních nástěnek uviděla výtvor Evy, přítelkyně, která je každým coulem originál. A tak se originální stala i její báseň. Nechápala jsem, jak mohla něco takového napsat! Od té doby jsem se několikrát snažila kaligram vytvořit, ale vždy z toho vzniklo jen něco polovičního. Nebyl to ani kaligram, ani normální báseň. Ale nehodlám to přestat zkoušet. Snad se to jednou podaří...

Pro zajímavost se můžete podívat na jeden z těch, které mi věnovala.

čtvrtek 6. listopadu 2008

Jan Skácel: Láska a neproclený Bůh


A ráno neměli jsme koho zapírat
bylo nám úzko mezi celníky
nikdo se nezeptal a co do neúprosnosti
neměla ta chvíle obdobu


Za koho vlastně ty jenž neprošel jsi clem

za koho přimluvíš se mocně u lidí

Za jakou vlastně lásku


Lidem nepřísluší soudit. Na tuhle báseň jsem si vzpomněla v souvislosti s rozhovorem, který jsem vedla minulý týden s Máří. Otázka židovství a genocidy je něco, co nás zajímá. A tak jsme přemýšlely nad tím, jak se Bůh postaví k tomu, že se Jej Židé po tom, co museli zažít, zřekli. Máří, tahle básnička je i pro Tebe.

středa 5. listopadu 2008

Můj bráška Štěpán

Je zvláštní, když vedle někoho vyrůstáte, považujete ho za dítě, které ničemu nerozumí, a pak se najednou stane něco, díky čemu si uvědomíte, že toto "dítě" má k dospělosti možná mnohem blíže než vy sami. Poznámka "Mrzí mě, že si myslíš, že to, co prožíváš, nemám šanci pochopit." vás donutí přemýšlet. Došlo mi, že jsem se možná nikdy ani nepokusila mu něco vysvětlit.

A potom sedím a vidím, jak stojí před 200 lidmi a v ruce drží mikrofon. Slyším, jak se mu trochu třepe hlas, ale v tu chvíli to není podstatné. Mluví o sobě, o našem vztahu a o Bohu. Nedokážu pochopit, že jsou oblasti, ve kterých vzhlíží právě ke mně. Já se přece znám! A vím, že si jeho obdiv nezasloužím. Obdiv kluka, který neuvěřitelným způsobem a v rekordním čase rozvířil relativně klidné hladiny adventistické mládeže. Kluka, který je mým o čtyři roky mladším bratrem.

Někdy se těžko věří, že jsme sourozenci. Jeho výbušná povaha a obrovský smysl pro empatii jsou mi často vzdálené. Na druhou stranu nás spojuje potřeba vnímat pozornost lidí okolo nás a fakt, že jsme oba "pódiovým typem". Oba milujeme pudink, šimrání a rozhovory o Bohu. Rádi rozesmíváme lidi a ještě radši se smějeme s nimi. Myslím si, že to, co nás rozděluje, je zároveň i tím, co nás spojuje. A tak se každý čtvrtek těšívám, až se vrátím domů, Štěpán strčí hlavu do dveří mého pokoje a řekne: "Ahoj, Marčo, chyběla jsi mi..."

úterý 4. listopadu 2008

První




What happens tomorrow depends upon today.

The power to believe in yourself is the power to change fate.
To have what you have never had you must do what you have never done...
He climbs highest who helps another up.